polski english deutsch
 

NOC MUZEÓW w galerii proarte

15 maja 2010

Sopot, Hotel Rezydent, pl. Konstytucji 3 Maja 3

NOC MUZEÓW w galerii proarte to pierwsze spotkanie pod hasłem Jaguar lifestyle, na którym odbył się koncert młodego, ambitnego muzyka, Piotra Piaseckiego (Bajzla) oraz specjalny pokaz kolekcji galerii pod tytułem „Co Artysta miał na myśli".

Na spotkaniu po raz pierwszy zaprezentowano prace artystów, którzy od niedawna dołączyli do przyjaciół galerii (Magda Peszkowska, Artur Wyszecki), a także najlepsze prace z kolekcji proarte.

program z okazji Nocy Muzeów 2010:

NOC MUZEÓW w galerii proarte uświetni koncert Piotra Piaseckiego (Bajzla), o którym Robert Ziębiński (Newsweek) pisze: „Zapamiętajcie ten pseudonim. Skrywa się pod nim najciekawsza od lat postać polskiej sceny rockowej". BAJZEL to solowy projekt muzyka, który przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz vocali śpiewanych na żywo, tworzy muzykę brzmiąca jak kilkuosobowa formacja. Jego charyzmatyczne występy, przysporzyły mu juz sporo fanów w całej Polsce.Bajzel to niespokojny, artystyczny duch. Jego płyty są w pełni autorskie - muzyk sam komponuje, pisze teksty, nagrywa wszystkie dźwięki, a nawet projektuje okładki. Debiutancki album pt. „Bajzel", został dobrze przyjęty przez krytykę i środowisko muzyczne - artystę zaproszono na trasy m.in.: LAO CHE, POGODNO, KASIA NOWSOWSKA, BAABA, czy TYMON & TRANSISTORS. Brał udział w festiwalach "GARAZ", "OPEN'ER" i "OFF".

Piosenka "WINDOW", promująca album, doczekała się profesjonalnie zrealizowanego teledysku w SAN FRANCISCO, który otrzymał nagrodę na YACH FILM FESTIVAL 2008 za najlepszą reżyserię. Znalazła się również na składance amerykańskiej edycji "WOODSTOCK FILM FESTIVAL 2008", a inne piosenki z płyty na polskich składankach "WE ARE FROM POLAND Vol.2", "ALTERNATIVEPOP Vol.1 " oraz płycie z sesjami radiowymi pt. "OFFSESJE 1", nagranej w legendarnym studiu radiowej TRÓJKI im. AGNIESZKI OSIECKIEJ.

W roku 2009 powstał drugi krążek Bajzla - "Miłośnij". Artysta objawił się fanom jako zdolny tekściarz, piszący tym razem całkowicie po polsku. Bajzel bawi się słowami, zestawiając je w sposób niekonwencjonalny, zakrapiając ciętym dowcipem. Nie przestaje też eksperymentować w muzyce. Dokonuje niestandardowych zestawień, miesza różnorodne style i tworzy całkiem nowe.

  • 22:30 CO ARTYSTA MIAŁ NA MYŚLI
    prezentacja kolekcji galerii

Z okazji NOCY MUZEÓW 2010 po raz pierwszy zaprezentujemy prace artystów, którzy od niedawna dołączyli do przyjaciół galerii, a także najlepsze prace z kolekcji proarte.

Magda Peszkowska - ukończyła Gdańską ASP. Na nieszczęście dla Trójmiasta wyjechała do Wrocławia, tam mieszka i tworzy. Artystka niepokorna, poszukująca, eksperymentująca. Zasłynęła z obrazów malowanych na łóżkach polowych i kocach wojskowych. Na wystawie zobaczymy cykl monochromatycznych obrazów pt. Kupię suknię, zainspirowany ogłoszeniami na Allegro, a także jej ostatnie prace - nokturnowe Szwarcwaldy, ilustrujące stany emocjonalne artystki.

Artur Wyszecki - absolwent Gdańskiej ASP, od lat niepokazywany w polskich galeriach, artysta niezwykle wszechstronny, erudyta, świetny warsztatowo. Jego prace często parafrazują kanony malarstwa europejskiego. Na wystawie zobaczymy muzealnej klasy prace, m.in. Łazienkę Arnolfinich, Kotłownię, Półki.

Jan Opaliński - mieszka i tworzy w Łodzi. Wprawny rysownik i grafik, uwodzi szybką, pewną kreską. Groteskowość przedstawień w jego pracach (Pies na kobiety, Rozpędzony Antoni czy Nietykalni) dowodzi dowcipu i dobrego warsztatu artysty. Malarstwo Opalińskiego to przede wszystkim portrety kobiet w różnych sytuacjach, pozach, nastrojach. Biała noc, Klęcząca, Gwiazdka, to kontemplacyjne, pełne skupienia obrazy, nie przegadane i bez zbędnych ozdobników.

Anna Gawlikowska - absolwentka wrocławskiej ASP. Zaczęła przebojowo od cyklu mistrzowskich linorytów pt. Święto Księżyca. Zafascynowana ludzką twarzą, wpływem sił natury na człowieka, bogactwem ornamentów kultur pierwotnych, tworzy hipnotyzujące obrazy, które niezwykle silnie oddziałują na patrzącego.

noc w muzeum

CINOA Stowarzyszenie Historyków Sztuki Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich